Лихтенщайн – част 1 – Държава от третото хилядолетие

Част 1 - Държава от третото хилядолетие
Част 2 - Вадуц
Част 3 - Балзерс
Част 4 - Тризенбер
Част 5 - Малбън
Част 6 - Ешен
Част 7 - Шеленберг

Наскоро се прибрах от екскурзия в Лихтенщайн. Посетих тази страна с огромни очаквания, но реалността все пак успя да ги надмине. Причината да я избера за туристическа дестинация беше една лекция за Лихтенщайн на либертарианска конференция. Лекторът твърдеше, че Лихтенщайн е реален пример за волънтъризъм (анархо-капитализъм) и ни запозна с уникалната конституция на страната. Ако не се интересуваш от информация за историята, икономиката и политиката на Лихтенщайн може да минеш направо към част 2.

Преди гореспоменатата лекция си мислих, че Лихтенщайн е град държава и като много други българи не бях съвсем сигурен кое е Лихтенщайн и кое Люксембург. Въпреки че е микро-нация княжеството всъщност се състои от 11 градчета (по-точно общини) и има територия от 160 km² (за сравнение Монако има територия от 2,2 km², Сан Марино 61 km², a Люксембург 2 586 km². Населението на Лихтенщайн е 38 500 (Монако – 38 400, Сан Марино – 33 300, Люксембург – 602 000).

През 17ти век политически игри в Свещената Римска Империя (Не е свещена, не е римска и не е империя) водят до закупуването на феодалната територия от семейството на княза, което изглежда е било необходимо за получаване на титлата княз (или беше обратно?). Изглежда семейството по онова време не му е пукало много за имота и целта на покупката е била политическа. Стотина години никой от семейството дори не е стъпвал в княжеството. По някое време след разпадането на няколко империи се получава така, че този Лихтенщайн никой не го иска и той се оказва суверена държава и освен това в някой момент княжеското семейство се мести да живее там.

Княжеството е относително бедно, което се оказва, че не е толкова зле защото през Втората световна война забравят да го анексират и го оставят да е неутрално и независимо след края ѝ. Това, че е независимо само по себе си не го прави богато и княжеството трябва някак да се изправи на крака. Франц Джоузеф II започва реформи и намаляване на данъците и привлича различни компании и естествено финансови услуги. Към днешна дата Лихтенщайн има най-висок стандарт на живот и показатели като GDP(PPP) в света. Половината от това БВП идва от финансови услуги, но индустрията земеделието и туризма също са сериозни отрасли. Една компания от княжеството, за която предполагам всички сме чували е Хилти

Икономическото чудо на Лихтенщайн не е случайност. То изглежда е резултат от планираните действия и про-пазарни позиции на князете, които са управлявали страната. Днес глава на държавата е княз Ханс-Адамс II (въпреки че е предал правомощията си на сина си Алоис). Той вижда държавата като компания, която предлага услугата управление и смята, че тя трябва да е конкурентноспособна и не трябва да задържа гражданите си или имотите им насила. През 2003 тези виждания се отразяват в новата конституция на страната утвърдена с референдум. Всяка община получава правото едностранно и мирно да се отдели от страната и да стане суверена страна или да се присъедини към друга държава. В същото време князът е на практика абсолютен монарх и има право да налага вето на всеки закон или дори на всенароден референдум (изключенията са референдум за отделяне, референдум за премахване на монархията и референдум за смяна на княза с друг от семейството). Трябва да отбележим също, че монархията в Лихтенщайн се издържа сама, чрез бизнесите си и не разчита на данъци. Княз Алоис пък се е заел да прави страната привлекателна дестинация за компании опериращи с криптовалути.

government building.jpg На сградата в ляво пише „Government building” Доколкото разбирам в нея се помещават парламентът и министрите. Искам и в моята страна да изхвърлим всички ненужни бюрократи и да съберем останалите в такава малка сграда. Общините си имат отделни сгради и други институции.

Не ми е известна друга страна, която дава на гражданите си свобода на самоопределяне, особено пък на такова гранулярно ниво (най-малката община има 450 жители). Досега допитванията не са намерили нито един човек, който да иска да се отделя. Кой пък ще иска да се отделя от рая? Замислете се - ако вашата страна позволи на всяка махала да се отдели без бой дали ще си остане обединена? В допълнение управлението е силно децентрализирано. Например държавният данък общ доход е 1.2% а общинският над 15%. По мое мнение това право на самоопределение и самоуправление прави Лихтенщайн най-свободната страна на света и ефективно волънтъристично управление.

IMG_2552.jpg Тези неща не са просто моя интерпретация. Князът е написал книга (Държавата в третото хилядолетие) описваща визията му за държавата. На снимката планирам независимостта на Асеновград като черпя мъдрост от извора на центъра на Вадуц, точно под замъка в който живее князът.

WP_20190723_13_38_03_Pro.jpg Мислите ли, че Асеновград (на снимката) може да стане като Лихтенщайн? Какво ни трябва? а) да си намерим хубав княз да ни изуправлява б) да си изгоним населението и да си докараме население от Лихтенщайн в) свобода, самоуправление и децентрализация д) няма да стане, то там се получава заради алпийския въздух (отговорете в коментарите, може да давате повече от един отговор)

За желаещите да я разгледат страната предлага много добър градски транспорт. Човек може да се движи с велосипед, но ако ще посещаваш градовете които не са в долината се изисква прилична физическа подготовка защото наклоните са сериозни. Не знам дали е разрешено велосипедът да се вози в автобус. Само двама човека не ни проговориха на английски след като разбраха, че не знаем немски. Единият беше господин на повече от 70 години, а другият шофьор на автобус, който изглежда разбираше какво му казваме, но ни отговаряше на немски. Страната няма летище и туристите пристигат от Австрия или Швейцария. Нашият маршрут включваше самолет до Цюрих, влак до Сарганс и автобус до Вадуц.

Лихтенщайн е чист, пътищата са в перфектно състояние, транспортът е на ниво, има почти нулева престъпност и безработица. Всички изглеждат заможни и къщите им са прекрасни на вид с големи дворове със зеленина. Признавам, че не съм посещавал малки градчета в западна Европа, но съм виждал Женева и Цюрих и се оглеждах през влака за швейцарските малки градчета и те определено не са чак толкова впечатляващи. Дори да съществува нещо подобно в друга страна числата сочат, че Лихтенщайн е напред. Тази страна е невероятна, не би трябвало да е възможно да съществува, но е там, видях я.

И не, не може да останеш да живееш в Лихтенщайн, не приемат имигранти.

Traveling & Tourism