Как да започнем, за да се сдобием с бонсай Част 2

Част 1
Част 2
Част 3
Част 4

Здравейте, фенове на това прекрасно изкуство - бонсай. В предната тема започнах с дърво от разсадник, а сега да поговорим за дръвче от природата, или така нареченото ямадори.

В природата има красиви дървета, които, въпреки възрастта си, са чудесно оформени като бонсай. Високо в планините, на границата на горите, могат да се срещнат дървета, които не превишават 50 см височина, а много краткият вегетационен период на тази височина позволява растенията да растат само с няколко милиметра годишно. Поради постоянно силните ветрове, лед и виелици те остават джуджета и придобиват често много извита форма. Такива екземпляри може да се срещнат и в по-ниските части на планината, примерно в изоставена каменна кариера.

01Vandales.jpg

kengai12006.jpg

За да изкопаете растения от природата, трябва да получите съответното разрешение от властите - процедурата е малко тромава. При изкопаване на растение на негово място е хубаво да се засади нова фиданка, доколкото е възможно. За да се създаде хармоничен бонсай от такъв изходен материал обаче, е необходимо да имате съответния опит. На любителите на бонсаи им е много трудно да направят нещо добро от този преплетен, сложен и абстрактен материал. Затова се препоръчва да търсят по-млади екземпляри с компактна коренова система.

yamadori_2533.jpg

Дървета на голяма възраст, примерно 80-годишните дървета с височина 50-60 cm, често имат корени по 5 метра и повече. Такива растения се намират на скалисти почви, тъй като корените им, в търсене на влага и храна, порастват дълбоко в пукнатините и цепнатините на скалите. За да се изкопаят такива растения, е необходимо компетентно да се отрежат дългите им корени. В някои особено неблагоприятни случаи тази процедура се удължава с години, така че през това време да се образуват нови корени в основата на ствола, благодарение на които изкопаното растение може да оцелее.

yamadoridigging.jpg

Най-подходящото време за изкопаване на растение е ранна пролет, когато почвата вече е размразена, а растежът на растенията все още не е започнал. Необходимо е да имате необходимите инструменти (лопата, кирка и т.н.). Корените на изкопаните растения се поставят в найлонови торбички с мокър мъх, за да преживеят транспортирането. У дома тези растения първо се засаждат в големи пластмасови контейнери.

Като почва се използва японският глинест гранулат (Akadama) или зеолит, колкото е възможно по-голям, 6-12 мм. След засаждане растенията се поставят на сянка и се предпазват от силните ветрове. След около 3 години те могат да бъдат пресадени в по-малък контейнер. По правило отнема от 5 до 10 години, за да се получат мощни и внушителни бонсаи от такова ямадори. Колкото е по-възрастно едно ямадори, толкова повече време отнема, за да се вкорени в контейнера.

779b8b5f471ad8869468d2911eb3ac82.jpg

Желая успех на всички. Очаквайте темата за започване от семена.

Bonsai