Как да започнем, за да се сдобием с бонсай Част 1

Част 1
Част 2
Част 3
Част 4

Отглеждането на бонсай е постоянно откритие, находка и постоянна творческа работа, която прави човек наистина щастлив. И за да постигнете този ефект, трябва да знаете начините и някои характеристики на подрастващите бонсаи. За да отгледате бонсай според всички правила, имате нужда от специални съдове, инструменти, специални грижи и т. н. Но откъде да вземем растение. Има много начини. В няколко последователни блог теми ще разкажа за тях. Започвам с най-работещия.

DSC00090.jpg

Изберете растения за бонсай от разсадник.

От младите растения, закупени от разсадника, е възможно да се образуват красиви бонсаи сравнително бързо. Повечето от растенията, продавани в разсадници, са отгледани в контейнери в продължение на много години. В резултат на това те обикновено образуват добре оформена и плътна коренова система, която е идеална за формирането на бонсай. Растението се изважда от контейнера, старата почва се отстранява и се извършва първата резитба на корените, за да се получи плоска коренова система. След това растението отново се засажда в работен контейнер, сега изпълнен с почвена смес за бонсай. Много скоро (два-три сезона) такива растения вече могат да бъдат присадени в ниски специални контейнери (кашпи).

DSC00077.jpg

Гамата от растения, продавани в разсадниците, е много голяма и е лесно да се объркате. Ето защо в разсадника е добре да се разгледат колкото е възможно повече растения и да се опитате да намерите най-подходящите за работа като бонсай екземпляри. В допълнение, струва си редовно да посещавате градинарските центрове и разсадници и там да поглеждате в най-далечните кътчета, където, може би, има джудже дърво. Въпреки това, начинаещите е по-добре да изберат по-млади растения, от които е по-лесно да се образува бонсай. При избора на растение трябва да се подхожда много критично. Дървото, което изберете за формиране на бонсай, трябва да бъде плътно разклонено по цялото стъбло чак до земята, така че след извършване на резитба, да може да бъдат оставени подходящи за различните стилове на клони.

DSC00060.jpg

DSC00056.jpg

При избор на растение почвата около ствола трябва да бъде леко изкопана, за да бъдете в състояние да видите основата на ствола добре. Ашладисаните растения трябва да бъдат ашладисани по такъв начин, че да не се забелязва мястото на ашламата. Особено внимание е необходимо да се обърне при закупуване на растения с много гъста корона, вътрешната част на клоните на които обикновено е напълно гола. Тези растения отнемат много време, за да се появят нови издънки от вътрешната страна на клоните. Това се отнася главно за големи екземпляри от смърч "Pumila Glauca" (Picea) , (Picea glauca) "Conica". Рододендрони с топчести корони са по-подходящи, защото дават относително бързи издънки от старите клонки. За бонсай може да се препоръчат всички ниско пораснали форми и разновидности на бор, кленове, всички видове бреза, местни видове бряст, юниперус, чемшир, хвойна, глог и много други.

Bonsai11640x426.jpg

На тези, които имат по-богат опит и предпочитат сложни форми в образуване на бонсай и за целта са им нужни по скъпи растения, препоръчвам да търсят подходящ изходен материал само в разсадник. С растенията, закупени от разсадник, това е най-добрият начин да се научиш да работиш по бонсай.

Bonsai