Размишления за бонсай

Изкуството бонсай е все още неизвестно или по-скоро слабо познато на широката общественост и погрешните схващания, които съпътстват тези малки саксии, все още са многобройни. Трябва да знаете, че един бонсай е зряло малко дърво, което има вида, кората и разклонението като на старо дърво, което може да се види в природата . Такива миниатюрни дървета се поставят в съд (по-широк отколкото дълбок), което е нещото за възхищение. Не всяко отрязано или младо растение, поставено в бонсай саксия, е бонсай. От тук ето няколко мита за бонсай:

145997_g400x400_0.jpg

Мит 1: Изкуството бонсаи идва от Япония. Погрешно е схващането, когато става въпрос за произхода на бонсаите че изкуството идва от Япония. Това убеждение се дължи на факта, че западът е открил, че изкуството бонсай с отварянето на Япония към света през втората половина на XIX -ти век, както и че много европейци са се научили да отглеждат Бонсай от японци. Но произходът на това изкуство е от Китай! Първият бонсай (в смисъл на отглеждане на саксийни дървета) се появява в Китай по време на династията Хан (206 г. пр. Хр -> 220 г.) и се разпространява в цяла Азия. (около 800-та година в Япония, чрез разпространяването на дзенбудизма откъм Китай).

Мит 2: Бонсаите са дървета-джуджета, които вече не растат. Важно е да се знае, че бонсаите са нормални дървета! Няма "дърво бонсай" и ако посадите един бонсай в земята, той ще расте нормално както неговите събратя. Ето защо бонсаите се развиват през всеки сезон, дори в саксии. Видовете, използвани за приготвяне на бонсай, често са храсти или естествено малки дървета, но е възможно да се направи бонсай с всякакви дървесни видове, стига да може да живеят в саксия. Факт е, че някои листа по-трудно от други стават малки, а малко дърво с големи листа ще бъде малко странно за гледане. От друга страна, използването на различни техники за размера и корените и короната се практикуват, за да се намали това странно усещане за някои от видовете,

Мит 3: Има семена от бонсай. Както току-що видяхме, бонсай не е вид дърво. Семена за бонсай са заблуждаващ маркетингов трик! Всяко семе, взето в градината или от гората, може да носи това наименование.

Мит 4: Бонсайте поемат много малко вода и затова поливането трябва да се извърши чрез потапяне. Освен че е фалшив, този мит може да бъде опасен за състоянието на дървото. А бонсаите, като всички растения, трябва да се поливат, когато се нуждаят от това ... логично е. Твърде обилното или прекаленото поливане (точно както използването на пдложка под саксията) може да доведе до изгниване на корените и да причини смъртта на дървото ... Другата крайност- твърде малкото количество вода, ще доведе до изсушаване на дървото. Поливането обикновено се прави с лейка или разпръсквач през горната част на саксията. Има и теория за пръскане на листата, за да се напои ,но така почвата остава суха, което не бива да води до друга грешка- потапянее на саксията във вода, тъй като гният корените! Поливането е ключов елемент за оцеляването на дървото в саксия, което трябва да бъде редовно и контролирано.за да имате здрави и красиви дървета Служителите в градинските центрове и цветарските магазини обикновено са лоши съветници относно бонсаите, освен ако не практикуват това изкуство.По-добре е да се обърнете към специализирани магазини, за да не правите грешки.

Мит 5: Използвайте торове и "специални бонсайски" субстрати. Друг чисто маркетингов трик ... Субстратът трябва да бъде адаптиран за вида растения, отглеждани в саксия, културните видове, неговото местоположение и възможност за поливане, но няма специфичен бонсай- субстрат или пък такъв, който да е подходящ за всички дървета. в саксия. Освен това често се продават или препоръчват смеси от торф и сфагнум и аз обикновено съветвам да не се използват универсално тези фалшиви „почвени субстрати“. Същото важи и за торовете.Торове, които са специални за домати, хортензии или бонсаи, са направени по същия начин и изборът не трябва да се прави по този критерий, а от критирия за неговата минерализация и съотношението на различните елементи, в зависимост от етапа на отглеждане на дървото.

Мит 6: Бонсаите са дървета за вътрешно отглеждане. Бонсаите са дървета, а не цветя, така че мястото им е отвън, в противен случай няма да живеят дълго. Традиционните тропически и субтропически бонсаи не биха могли да прекарат зимата на открито в нашия климат. Следователно е необходимо тези тропически бонсаи да се поставят в оранжерия или на закрито през зимата, но само когато температурите са ниски. А когато през края на пролетта и лятото атмосверните условия се подобрят тези растения отново трябва да се извадят навън.

20190219_162713.jpg

Bonsai