За фикусите в изкуството Бонсай

Много хора запалени от изкуството бонсай идават при мен в Бонсай градина Шумен. Ако не от първият път то при второто или третото си посещение ми поставят въпроса „ Искам да имам такова растение в къщи” . В по голямата си част тези хора нямат как да отглеждат дървото при външни условия. Затова тук съм написал някои особености за отглеждане на един от видовете подходящи за стайно отглеждане. Обща черта на всички видове Фикус е техният млечен сок, който се освобождава при нанасяне на рани. Тропическите фикуси са вечнозелени дървета, малки храсти или дори катерещи се растения. Някои от тях цъфтят с красиви цветове, но за повечето видове фикус, цветът е скрит в малъка капсула, в която се появява плодът . Само специален вид оси опрашват тези незабележими цветове.

Препоръки и грижа за фикус бонсай

Място : Фикус бонсай е „вътрешно” растение, което не издържа на замръзване. През лятото може да се отглежда на открито, ако температурата на въздуха през ноща надвиши 15 градуса по Целзий. Фикусите се нуждаят от много светлина: най-добре е да се отглежда на място с пряка слънчева светлина върху него, независимо дали е в стаята или на открито. При изнасянето навън обаче трябва постепенно да свикне с ултравиолетовата радиация или да се обезлисти преди да се излезе на открито. В сенчесто място фикусът няма да бъде добре развит. Температурата трябва да се поддържа на относително постоянно ниво. Фикусите издържат на по ниска влажност на въздуха, поради дебелите си восъчни листа, но предпочитат увеличената влажност на въздуха и изискват изключително влажен въздух, за да произвеждат въздушни корени.

Поливане : Фикусът се полива нормално, т.е. той трябва да се полива обилно, когато почвата стане суха. Меката вода при стайна температура е идеална за поливане. За поддържане на влажността се препоръчва ежедневно пръскане , но без излишък, в противен случай може да се появят гъбични заболявания. Колкото по топло е мястото за зимуване, толкова повече трябва да се полива. Ако мястото на зимуване е хладно , е необходимо да се поддържа влажността на почвата на по ниско ниво.

Торене : През лятото, торенето е веднъж на всеки една до две седмици, а през зимата, на всеки две до четири седмици (ако дървото продължава да расте). Течните торове могат да се използват в комбинация с гранулирани органични торове. Подрязване : За да се запази формата на дървото, Фикусите изискват редовно подрязване. Тъй като младите издънки израстват с до 6-8 листа, ги подрежете, оставяйки 2 листа. При фикусите, листата могат да бъдат отрязани до половината от техния размер, тъй като при някои видове имат големи листа. Ако е необходимо значително да се сгъсти короната, фикусът може да бъде оставен да расте свободно за година или две.При следващото силно подрязване то няма да повлияе на здравето му а на старата кора ще се появят нови издънки.

Оформяне с тел : Поради голямата гъвкавост на фикусите, оформянето на тънки и средно дебели клони с тел не е проблематично. Необходимо е редовно да се проверява дали проводникът не е започнал да се врязва в кората, което се случва бързо при фикусте.

Пресаждане : Пресаждането на фикусите става през пролетта на всяка втора година, като използвате основни почвени смеси. Фикусите понасят подрязването на кореновата система.

Размножаване : Фикусите в нашите условия се размножават с резници,те може да се отрежат по всяко време на годината, но най-висок процент на оцеляване на резниците е в средата на лятото.

Ето и снимки на моят фикус – бенджамин от поредицата преди- след подрязването днес:

преди 1.jpg ПРЕДИ

след 5.jpg СЛЕД

след 3.jpg СЛЕД

Bonsai