За бактериалните реактори, азотния цикъл и нитрифициращите бактерии
Здравейте, днес ще ви разкажа за изключителните ползи от бактериалните реактори в соленоводната акваристика.
Но преди това накратко трябва да споменем за т.нар. азотен цикъл, защото той е в основата на правилното функциониране на нашите аквариуми. Азотният цикъл е процесът, при който се развиват достатъчен брой различни нитрифициращи бактерии, които преработват отпадните вещества от организмите в аквариума, в това число и отровните съединения амоняк и нитрити, преди те да навредят на обитателите в нашия риф. Определен вид нитрифициращи бактерии преработват силно отровния амоняк до по-малко отровни нитрити, а друг вид бактерии - нитритите до нитрати. Независимо, че не са вредни за рибите, нитратите трябва да бъдат поддържани в ниски стойности.
Сами разбирате важността на азотния цикъл и в частност на нитрифициращите бактерии - без тях аквариумите ни не биха поддържали живот повече от ден. Самите бактерии са естествени обитатели на океаните и с внасянето на жив камък или пясък вие може да ги заселите и във вашия аквариум. На пазара се предлагат и различни концентрирани разтвори с колонии от полезни нитрифициращи бактерии, които биха ви помогнали по-бързо да стартирате азотния цикъл.
Особеност на нитрифициращите бактерии е, че те не живеят свободно във водата в аквариума, а се заселват по различни повърхности и най-вече в порестите структури на камъните. Затова е важно да имате достатъчно високопорести камъни във вашия дисплей или съмп, защото колкото е по-порест камъкът, толкова повече разгърната площ има - така повече нитрифициращи бактерии успяват да го колонизират.
Нитрифициращите бактерии най-общо биват два вида - аеробни и анаеробни. Първите колонизират по-външните части на камъните, пясък и други повърхности в аквариума, където има голямо движение на вода, респективно и на кислород. Анаеробните бактерии пък колонизират вътрешните части на камъка, където има много малко движение на вода и среда бедна на кислород.
За жалост не винаги може да осигурим достатъчно камъни или пък искаме системата да има по-минимилистичен вид с по-малко камъни и повече място за плуване на рибите. Но тогава трябва да ограничим броят риби в аквариума, за да храним по-малко и да има по-малко отпадъчни вещества, така че ограниченото количество бактерии да успеят ефективно да ги преработят. Но дори и да имаме достатъчен обем камъни, рано или късно стигаме до предела, в който системата вече не може да усвоява нитратите. Това е така, защото видът нитрифициращи бактерии, които усвояват нитрати, живеят в анаеробната среда дълбоко в камъка, а за жалост тази анаеробна среда е твърде малък процент от общия обем камъни. В същото време при високи нива на нитрати трябва да се вземат мерки или в противен случай рифът се покрива с нежелани водорасли. Високото ниво на нитрати също се свързва с т.нар. покафеняване на твърдите корали.
В случай на високи нитрати може да процедираме спрямо максимата на мечо Пух "колкото повече - толкова повече" 😁 а именно, колкото повече нитрифициращи бактерии, толкова по-добро усвояване на нитратите. Но как да увеличим броя на бактериите - осигуряваме достатъчно храна, която те "харесват", което пък води до бурно развитие на нитрифициращи бактерии и оттам до спадане нивата на нитратите. А бактериите обичат въглерод. Така най-честият подход, който предприемат соленоводните акваристи, е да започнат с дозиране на източници на въглерод под една или друга форма - етилов алкохол (водка), различни захари, оцетна киселина, Nopox, био пелети. Така в повечето случаи нивата на нитратите спадат. Звучи лесно и безпроблемно решение на проблема, нали? Всъщност, не е съвсем така. Да, действително добавянето на въглерод води до бързо размножаване на нитрифициращите бактерии, но за жалост в аквариума живеят и други бактерии, които не са желани от аквариста и също се развиват бурно, след като се добави въглерод. В най-общия случай това са циaно бактериите - онези червени и кафяво-зелени налепи, които покриват всичко и убиват корали. Проблемът е, че трудно може да определим в домашни условия колко точно въглерод е необходим, за да подхраним само нитрифициращите бактерии. Така често остава неусвоен въглерод във водата, който е храна за нежеланите бактерии.
За щастие има решение и на този проблем и то се нарича бактериален реактор. Това е специално предназначен за целта реактор със специфично устройство, който осигурява правилните условия за ефективно култивиране на нитрифициращи бактерии, без да се дозира въглерод в самия аквариум, което пък да подхранва вредните бактерии.
Реакторът използва едропореста керамика, чиято разгърната площ е 270 квадратни метра за литър медия. Реакторът използва 6 литра от тази керамика, чиято обща площ е над 1600 квадратни метра. При стартирането си реакторът се дозира с концентрат от специално подбрани бактериални култури, които в рамките на няколко часа заселват медията. Дозиране на въглерод се извършва директно в реактора, като по този начин се захранват единствено полезните нитрифициращи бактерии, които са в него. Водата от аквариума постепенно преминава през бактериалния реактор, като нитратите, намиращи се в нея, биват бързо усвоявани. Така се получава един от най-ефективните методи за контрол на нитратите в соленоводните аквариуми, като от нашите тестове в соленоводни системи показаха как в рамките на 14-21 дни от стартиране на реактора нивата на нитратите спадат от 50 на 5 ppm и се задържат тези оптимални нива за развитие на коралите. Като обобщение на преимуществата на бактериалните реактори:
- Високоефективен метод за денитрификация и за трайно понижаване на нитратите в системата
- Позволява използване на по-малко количество камъни
- Позволява значително по-редки смени на вода
- Осигурява стабилност на системата, дори и в по-заселени аквариуми
- Източници на въглерод се дозират в самия реактор, като по този начин се избягва навлизане на въглерод в дисплея и поява на циано
- Изключително лесен за обслужване, като поддръжката се ограничава до дозиране на въглерод, което също може да бъде автоматизирано
- Позволява фина настройка в зависимост от нивото на нитратите в системата
- Избягва се понижаването на PH и намаляване на нивата на кислород в системата, което е резултат от дозиране на въглерод директно в системата.
- Част от нитифициращите бактерии попадат в дисплея и осигуряват храна за коралите
Надявам се, че статията е била интересна и че сме успели да покажем ползите от бактериалните реактори в соленоводната акваристика.
Ако имате желание да се сдобиете с такъв реактор, може да отворите профила ни и да прегледате обявите ни за продажба в пазара на Хоблайф. Публикували сме обява за бактериален реактор, който е подходящ за системи от 100 до 1200 литра и който ние лично използваме в нашите соленоводни системи.
Пожелавам хубав и успешен ден на всички!