Използване на мъх при бонсай

Мъхът е прост вид растение, който няма корени; той се свързва с нишковидни структури, наречени ризоиди. Липсват му и стъбла и листа. Името "мъх" се отнася за всички видове от клас Bryopsida. Bryophyta са първите зелени сухоземни растения, които са се развили по време на еволюциония процес. Смята се, че мъховете са се развили от много примитивни съдови растения.Тъй като на мъховете липсват традиционните съдови структури , истински листа, стъбла и корени, растежът им е ограничен от влажното им местоположение; тъй като клетките им трябва да абсорбират вода директно от въздуха и земята, влажните места са мястото където те виреят. Мъхът също така абсорбира нужните хранителни вещества от въздуха, а не от земята, както повечето растения. Интересно е да се отбележи, че без вода мъховете не се възпроизвеждат. Мъхът расте почти навсякъде, освен в дълбокото море. В допълнение към сфагнум торфен мъх, мъхът, като правило, не е много полезен за хората, с изключение на почвена покривка за бонсаи и в градинарството. Японците отглеждат мъхове от много години и този вид градинарство бавно се разпространява в други страни. Мъхът също не е много полезен за животните, въпреки че понякога го изяждат по време на периоди на глад.

мъх в природата.jpg

мъх.jpg

Японците отглеждат мъх от векове. Мъхът се използва за намалена нужда от поливане и зеленина за неговото намаляване, смята се, че той дава усещане за сочност / разкош и спокойствие на японските градини. Ние, като бонсаисти, използваме мъх, за да добавим обем към нашия бонсай, което допринася за обща оптична илюзия. Поставяме го на повърхността на почвата, за да създадем илюзията за трева - растение, растящо на същото ниво под дърво в природата. Малко известен факт за мъха е, че той свързва минералите в почвата при поливане. Това е предимство, обаче, че фактът, че мъхът, ако му бъде позволено, ще създаде екран на повърхността, през който водата не прониква, често се отрича. Той също така може да създаде бариера, като улавя влагата и предотвратява изсъхването на почвата. Това е причината, поради която повечето хора препоръчват да поставите мъх върху повърхността на почвата в продължение на няколко седмици, преди да покажете бонсаите и да го премахнете веднага след това.

мъх 2.jpg

мъх 1.jpg

Използването на мъх за бонсай може да се нарече „изкуство само по себе си“, защото композицията, пространството, текстурата и цвета могат или значително да подобрят външния вид на цялостната картина, или, за съжаление, да я влошат. За здравето на дърветата е необходимо да следвате няколко принципа, когато използвате мъх.

  • Никога не покривайте повече от 75% от почвената повърхност с мъх. Това ще осигури добър дренаж, изпарение, обмен на въздух, торенето, а също така ще даде естествен вид на изгледа.
  • Оставете празнините между парчетата мъх, които прилагате по изброените по-горе причини, и да дадете на мъха възможност да расте без образува могили.
  • Освен празнините между парчетата мъх, оставете и малко място близо до ръба на саксията. Това създава впечатление за картина в кадър, в която изображението не изчезва от рамката. С това пространство и пространството между парчетата е доста лесно да се остави 25% или повече от почвената повърхност без мъх.
  • Въпреки че, ако 25% от почвената повърхност се остави свободна, това значително намалява склонността на мъха да възпрепятства дренажа и изпарението, като по този начин създава постоянно влажна среда за корените; предпазливостта не е излишна, ако мъхът остава с бонсая през цялата година. Много бонсаисти прилагат мъха за кратко време, преди да го покажат и след това го премахват, за да предотвратят проблеми след това, а на някои дървета, като боровите дървета, които живеят в сухота, е трудно да се запази мъхът, защото ако мъхът е здрав, има вероятност почвата да е твърде влажна за дървото.

мъх 3.jpg

мъх фикус.jpeg

Bonsai