Съвети за оформянето с тел

Увиването с тел е важна част от процеса на моделиране на вашите бонсаи и почти всички добре изработени бонсаи са били увити на някакъв етап от тяхното развитие. Завивайки тел около клоните на бонсай, можете да огънете дървото на правилното място, на което е положена телта. В рамките на няколко седмици или месеци клонът или стеблото ще „научат“ позицията и ще останат така дори след отстраняване на телта. Чрез използването на тел може да се придаде динамика на прави стволове и клони. На младите клони могат да се придаде хоризонтално или надолу положение, за да създаде илюзията за зрялост. Листата или разклоненията могат да бъдат преместени, за да „запълнят“ празните области от силуета на дървото.

С тел за бонсай може да се сдобиете от онлайн магазини. Предлага се в анодизирана алуминиева или изпечена медна тел; алуминиевият проводник е по-лесен за използване за начинаещите и може да се използва повторно (въпреки че това не се препоръчва). Медната тел е по-трудна за използване, но по-добре държи. Веднъж поставена на място, тя не може да бъде използвана повторно. Ще ви трябват и телени резачки, за да премахнете телта от клоните и да отрежете желаната дължина. Съществуват специални телени резачки за бонсаи, но обикновенни резачки за тел също са подходящи, ако телта може да бъде отрязана в самия край на челюстите на резачите.

Няколко правила при увиването:

  • Където е възможно, проводникът трябва да бъде положен на 45 ° спрямо посоката на клона, който трябва да бъде увит

увиване 1.jpg

  • Дръжте началото на телта здраво с лявата ръка през цялото време; след като навиете телта по-надолу по клона, можете да промените мястото, което сте закрепили, използвайки пак лявата ръка. През цялото това време телта, която вече е навита, не трябва да може да се движи; докато продължавате да навивате останалата част от клона.

увиване 2.jpg

  • С дясната ръка дръжте телта между палеца и показалеца си, докато правите кръгово движение на китката около клона, като внимателно насочвате клона надолу към тялото си.

  • Можете да отрежете дължината на телта с около 1/3 по-дълга от клона, който обвивате.

  • Последният оборот на телта трябва да бъде под ъгъл от 90 ° спрямо посоката на клона, за да се гарантира края на намотка на телта в самия връх.

увиване 3.jpg

  • При бързорастящи видове си струва да увиете жиците по-свободно, за да намалите риска от впиване.

  • Когато увивате цялото дърво, винаги започвайте от стеблото, като увивате първичните клонове и след това вторичните клони с тел.

Огъване на клоните и стеблата до желаното положение След увиването следва огъването

wiring10bending.jpeg

  • Огънете клоните бавно и стабилно. Слушайте и погледнете за признаци на напукване и цепене на огъваните клони. Ако това се случи, СПРЕТЕ! Колкото по-дебел е клона, толкова повече сила ще е необходима за огъване и по-малко „еластична“ е дървесината. Клоните на някои дървесни видове са особено податливи на цепене или счупване, независимо от техния размер.
  • Разбирането кои дървесни видове имат клони, които са по-склонни да се счупят, отколкото да се огъват, се продобива с опит. Когато навивате непознати видове за първи път, проверете напрежението в клона с пръсти, преди да навиете телта.
  • Бъдете решителни. Когато клонът е огънат окончателно, не се връщайте към него и не го премествайте, многократните опити могат да доведат до неоправдано по-голям брой счупвания в клона а това ще го отслаби.

wirb.jpg

Bonsai