Растения за начинаещи
Тази блог тема я породи въпросът на Алекс. Не претендирам , че ще съм напълно изчерпателен, но ще опитам.
Ако се интересувате от изкуството Бонсай и решите да вземете малко дърво, първото нещо, което се запитвате, е откъде да вземете изходния материал. Има няколко варианта. Най-често срещаното (макар и не най-доброто) е да си купите дърво, вече засадено в саксия. В магазините за цветя се продават така наречените „бонсаи“, които са груби растения, засадени в малки саксии. Разбира се, тези растения приличат на истинските бонсаи колкото гърбавия запорожец прилича на мерцедес, но въпреки това, ако растението е живо по време на покупката, то с полагането на усилия можете да получите от него, нещо много красиво. Трябва да се отбележи обаче, че е необходимо време, за да коригирате на основните недостатъци на такъв „бонсай“.
Понякога, макар и много рядко, можете да намерите истински бонсаи, оформени съгласно правилата, и растящи в добър субстрат. Те обикновено са лесни за разбиране по размера, красивата корона и много високата цена. Купуването на такива растения от начинаещи не е много оправдано, защото липсата на опит за грижата към дървото много често води до неговата смърт или сериозни щети.
Най-хубавото е да закупите от цветарските магазини обикновено растение, което не е подрязвано и оформяно, и да го оформите и пресадите. Този метод носи максимално удоволствие и най-важното - той е най-ефективен, защото Вие контролирате процеса от самото начало, не зависете от тези, които са оформили това растение преди вас и можете да дадете на дървото стил, който вие харесвате.
Друг вариант е да използвате вашите стайни растения за първите си опити с бонсай. Основният плюс на този вариант е, че такива растения, дълго растящи при вас, вече са добре приспособени към условията, а вие самите сте добре запознати с техните нужди. Като стайни растения често се срещат различни хибискуси (китайски рози), фикуси и др. По принцип почти всяко растение, подобно на дърво, може да се използва за формиране. Основното е, че след подрязването то ще събуди спящи пъпки по клоните и стеблото. По правило всички тези растения произхождат от тропически или субтропични региони и могат да бъдат на закрито целогодишно.
Има обаче няколко вида растения, които бих препоръчал специално за начинаещи. Всички те са лесни за грижи, растат достатъчно бързо и могат да зимуват в стаята. Важно е също така, че в магазините почти винаги има доста богат избор от растения от тези видове. На първо място, това са различни дребнолистни фикуси, особено фикус на Бенджамин и фикус Ретуса. Други надеждни видове определено са нар, и дребнолистния бряст (китайски), Започвайки с тях, можете бързо да видите резултата от работата си и да ги отгледате лесно. Тези растения лесно ще понисат малките грешки в грижите и повече или по-малко подходящи условия, ще бъдете възнаградени с добро здраве и бърз растеж. Не препоръчвам да започнете, с иглолистни дървета, които са особено капризни и трудни за отглеждане. За да избегнете разочарованията , причинени от смъртта на домашения любимец - дръвче, препоръчвам ви първо да започнете с устойчиви растения и едва след това, с натрупването на опита, постепенно да преминете към видове, които са по-трудни за поддържане. Успех на всички и не се колебайте да задавате въпроси под темата. Ще отговоря на всеки!