Бонсай от хвойна (Juniperus)
Грижа за дървото Бонсай от хвойна
Хвойните биват около 50 до 70 вида от семейството на кипарисите. Те са вечнозелени иглолистни дървета или храсти, които са много популярни за работа в изкуството Бонсай.Например японска градинска хвойна (Green Mound Junipers), китайската хвойна (Juniperus chinensis), савин (Juniperus sabina), обща хвойна (Juniperus communis) и много други. Всички те се отглеждат по сходен начин.
Цветът на листата е от тъмно синьо-зелен до леко зелен и те могат да бъдат както големи, така и игловидни. Плодовете са кръгли или овални, в зависимост от вида,.Достигат между 3 и 2 см и се нуждаят от година или две за да узреят. Семената са кръгли или остри.
Мъртвата дървесина на хвойната, когато е обелена, полирана и избелена от климатичните условия(или от художника) , е много издръжлива . Трите компонента от зеленина, червеникаво-кафява или жълто-кафява кора и сребристо-бяла мъртва дървесина е много привлекателна за бонсай художниците.
Специфични дейности за хвойната Бонсай
Място : Отглеждайте дървото навън целогодишно, на светло място с много слънчева светлина. Хвойната не може да живее на закрито. През зимата , след като температурите паднат под -10 градуса С (14F). Някои видове хвойни променят цвета на листата си, през мразовитите периоди до виолетово кафяво, което е свързано с механизма за защита от замръзване. През пролетта отново ще станат зелени.
Поливане : Внимавайте да не прекалите много с водата, тъй като корените на хвойната не харесват прекалената почвена влажност. Преди да полеете, почвата трябва да е леко изсъхнала. Овлажняването на листата може да се прави редовно, особено след като дървото е било пресадено, защото хвойните ползват влажността на въздуха.
Торене : Използвайте обикновени органични торове всеки месец по време на активния сезон или течен тор всяка седмица. Ако се желае силен растеж, през пролетта могат да се прилагат по-високи нива на азот.
Резитба : За да се развият листата, дългите издънки, които излизат от дебелите клони или ствола, могат да бъдат притиснати или изрязани в основата с остри ножици през целия сезон на растеж. Не подрязвайте хвойната като жив плет, тъй като премахването на всички растящи върхове ще отслаби дървото, а мястото на изрязване ще направи иглите кафеви. Когато листата са прекалено плътни, те трябва да се разредят с остри ножици от основата. Хвойната обикновено е силно дърво, което издържа на агресивна резитба доста добре. Но не трябва да се оставят голи части от дървото , затова се погрижите да има останали листа на всеки клон, който искате да запазите жив.
Оформяне с тел:Хвойните които се отглеждат като бонсай се увиват с тел, когато са все още много млади. Силно усуканите форми са много популярни и съответстват на естествените форми, които някога са растяли в японските планини. Хвоините могат да бъдат силно прегънати, ако е необходимо, опаковани с рафия или лента като защита, но трябва да внимавате с онези части, които са мъртва дървесина. Тези части се разпадат лесно. Клоните трябва да бъдат окабелени след разреждане, когато е необходимо, за да може светлината и въздухът да проникват. В противен случай вътрешните части на листата ще умрат. Освен това, опасността от заразяване с вредители се увеличава, ако клонките са твърде плътно разположени.
Пресаждане : Пресаждайте дървото Бонсай от хвойна веднъж на всеки две години, много старите дървета на по-дълги интервали, използвайки почвена смес с много добър дренаж. Не подрязвайте корените твърде агресивно.
Придобиване на хвойна Бонсай : Много добре подбрани видове хвойна в различни размери се предлагат в повечето разсадници. Там често можете да намерите добра бонсай суровина. Специализирани търговци на бонсай предлагат всякави млади растения. Точно сега е моментът да започнете със своята хвойна и след няколко сезона да я превърнете в своя красив и неповторим бонсай. Ето и снимка на една от моите: