Армиране на Бонсай

Искам да споделя една интересна статия на Bonsai Empire https://www.bonsaiempire.com. За жалост на сайта им няма превод на български, а гугъл не е много добър в преводите на статии за бонсай затова ще се опитам да я преведа точно. Съветвам, всеки който харесва бонсай да разгледа статиите им, защото имат уникални неща и лично аз съм голям им голям фен. Пак казвам, за да е ясно - статията не е моя, а е превод на статия от Bonsai Empire. Ето го и преводът:

Източник / Credit:
Bonsai Empire
https://www.bonsaiempire.com/basics/styling/wiring

 

cover.jpg

 

Армирането с тел е важна техника за създаване и оформяне на Бонсай дръвчета. Чрез навиване на тел около клоните на дървото можете да огъвате и премествате клоните. Впоследствие отнема няколко месеца, преди клоните трайно да приемат новата форма; след това тела се премахва.

 

Кога да армираме?
Повечето видове дървета може да се прилага армиране през цялата година. Повечето широколистни видове трябва да бъдат армирани в края на зимата, когато липсата на листа прави армирането много по-лесно. В сезона на растеж клоните удебеляват бързо и тогава е много вероятно телът да се вреже в кората, създавайки грозни белези. Трябва да проверявате дървото си редовно и да отстраните тела навреме, ако забележите врязване/срастване.

 

Какъв вид тел?
Използването на подходящата тел е от съществено значение за армиране на Бонсай дървото. По принцип могат да се използват два вида тел: анодизиран алуминий и отгрята мед. Алуминиевата тел се използва за широколистни видове, докато по-твърдата медна тел се използва за иглолистни дървета и борове. За начинаещи обаче е препоръчително да се използва анодизирана алуминиева тел, който е по-лесна за работа и се продава в повечето (онлайн) бонсаистки магазини.

Телът е налична в различни размери, вариращи от 1 до 8 мм в диаметър. Няма нужда да купувате всички налични размери; закупуване на 1 мм, 1.5 мм, 2.5 мм и 4 мм дебела тел е идеално като за начало. При армиране на дебели клони се препоръчва те първо да се увият с рафия, напоена с вода (палмово влакно, което се предлага в градинските центрове), което ще предпази клоните от повреждане от жицата, когато се огъват.

 

copperwire.jpeg aluminumwire.jpeg

  1. Медна тел     2. Алуминиева тел

 

Как да армираме Бонсай?
Армирането е сложна техника за овладяване. Опитайте се да армирате два клона със сходна дебелина, разположени близо един до друг, с едно парче тел (двойно армиране), а когато това е невъзможно, армирайте останалите клони поотделно (единично армиране). Преди да пристъпите към огъване, армирайте всички клони, които смятате да оформяте. Когато армирате цялото дърво, започнете от ствола, след това дебелите клони и чак след това тънките клони. Правилото е да използвате тел с дебелина 1/3 от дебелината на клона, който ще армирате. Телът трябва да е достатъчно дебел, за да фиксира клона в желаната форма.

 

Сега ще обсъдим в детайли двете отделни техники за армиране, а накрая на статията ще предоставим информация как безопасно да огъвате клоните. По-долу ще видите указанията ни стъпка по стъпка. Използването на правилния тел и бонсай инструменти ще помогне значително.

 

Част 1: Двойно армиране на Бонсай

  • Първо изберете двойката клони, които ще армирате; те трябва да са с еднаква или сходна дебелина и да са разположени близо един до друго на дървото. Имайте предвид, че в началото телът трябва да се увие около стъблото поне веднъж (за предпочитане два пъти), така че тела да е здраво захванат и неподвижен, когато по-късно се огънат клоните.
  • Сега отрежете правилната дължина тел, която да увиете около двата клона.
  • Започнете с увиване на тела около стъблото, а след това продължете с първия клон. Армирайте от основата на първия клон до неговия връх преди да започнете с другия клон. Телът трябва да бъде увит около клоните под ъгъл от 45 градуса; по този начин ще даде възможност на дървото да расте по-дебело, като остане с новата си форма.
  • Когато възнамерявате да огънете клон надолу директно към ствола, уверете се, че навиването на тела започва на място на стъблото под клона. Когато пък огъвате клон нагоре, навиването на тела трябва да започва на място от стъблото, което е над клона.
  • След като сте армирали двойно всички подходящи двойки клонове, продължете с армирате останалите клони чрез техниката за единично армиране.

 

Част 2: Единично армиране на Бонсай

  • Подобно на техниката с двойно армиране, отрежете правилната дължина на тела и започнете с увиване около стъблото с поне две обиколки под ъгъл от 45 градуса.
  • Когато част от стъблото се използва за начало на няколко армировки, опитайте се да доближите отделните парчета тел плътно едно до друго.
  • Сега продължете да армиране на клона.

 

bonsai illustration.jpg
Илюстрация на армиране на Бонсай; Тук армираме два клона с едно парче тел, като се опитваме да има най-малко кръстосване на тела. Тази илюстрация служи само да даде обща престава за армирането, като при всяко дърво е различно.

 

Огъване на армираните клони
След като сте армирали цялото дърво, можете да започнете с огъване и репозициониране на клоните. Използвайте ръцете си. Поставете пръстите си върху външната страна на клона, а след това натиснете с палеца си от вътрешната страна на кривата и огънете клона. По този начин намалявате риска от разцепване на клоните, като разпределяте силата си около външната страна на клона. Когато клонът застане в желаното положение, не го движете повече, тъй като многократното огъване вероятно ще повреди клона. Опитайте се да огънете правите участъци на клоните леко, за да изглеждат по-естествено.

 

След това? Грижа след армиране
Поставете дървото на сянка и торете, както обикновено. В сезона на растежа наблюдавайте дървото внимателно и премахнете тела навреме, като го прережете, преди той да се е сраснал с кората. Не се опитвайте да отвивате тела и да го запазите за преизползване, тъй като това може да увреди дървото. Вместо това внимателно срежете тела на всеки завой на армировката, което значително улеснява премахването му.

 

Армиране на Бонсай, стъпка по стъпка

 

1 - Това е клонът, който ще армираме.
1.jpeg

 

2 - В началото може да бъде малко трудно да изберете подходящата дебелина тел. В този случай ние използваме 3 мм дебел тел. Увийте тела около клона под ъгъл 45° градуса.
2.jpeg

 

3 - Тук използваме резачка за тел, за да я срежем.

3.jpeg

 

4 - Впоследствие ние армираме този страничен клон с тел с 2 мм дебелина. Първо плътно навиваме два оборота в края на 3 милиметровата армировката на предишния клон преди да започнем с армирането на този страничен клон.

4.jpeg

 

5 - Ето и по-близък изглед как това да се случи.

5.jpeg

 

6 - От страничния клон започваме армиране на малкия клон в дясно с 1 мм тел.

6.jpeg

 

7 - След като са напълно армирани, огъваме и репозиционираме клоните.

7.jpeg

 

8 - Най-ниският клон от лявата страна на това дърво трябва да бъде свален по-надолу. В случая ще използваме стяга, за да го свалим по ниско.

8.jpeg

 

9 - Първо увиваме клона със защитен материал, а след това слагаме кука направена от парче тел.

9.jpeg

 

10 - Стягата може да бъде закачена за саксията или както е в случая - за здрав и дебел корен на дървото.

10.jpeg

 

11 - Използвайки тънка тел, свързваме клона към корена и внимателно огъваме клона надолу, докато застане в желаната позиция.

11.jpeg

 

12 - След армиране много внимателно проверявайте дървото. Трябва да премахнете тела преди да е сраснал с клоните. Белезите изглеждат грозни и неестествени.

12.jpeg

 

check.png Важно е да запомните
Армирането може да бъде трудно за усвояване, но с повече практика ще ставате все по-добри.

Bonsai