За структурата и особеностите на дървото и защо са важни за изкуството Бонсай

Бонсай е изкуство, което се практикува от много хора по-света. За да навлезете в дебрите на това изкуство е необходимо да знаете колкото се може повече за дърветата, защото именно особеностите на дърветата са "инструментите", които ние използваме, за да създадем така красивите малки дръвчета. Дърветата със сигурност са най-многоброиният обитател на нашата планета. Нека да започна с това, че дърветата са живи същества макар и да нямат възможнотта да се движат, да говорят и да нямат това, което е характерно за останалите живи организми. Затова е много важно да ги познавате, за да може успешно да ги отглеждате и оформите като бонсаи.

Без да влизам в твърде големи детайли, ще ви разкажа за структурата на дърветата. Най-общо всяко едно дърво се състои от корени, основа, ствол и корона.

Untitled.png

Дърветата нарастват на височина най-вече през пролетта и лятото, докато удебеляват дънера (широчинен растеж) предимно през есента.

- Дънер -

Различните слоеве на дънера, отвън навътре, са:

  • Кора : Състои се от флоем (жива вътрешна тъкан, водеща до соковете) и ритидом (мъртва външна тъкан, съставена от корк). Това е покритие, което предпазва дървото от опасностите на околната среда (бактерии, гъбички, насекоми и др.) и особеностите на климата.
  • Вторична флоема : Тя се намира между най-вътрешната част на кората и най-външната част на камбия, откъдето се произвежда. Това е влакнеста тъкан, в която циркулира сокът от листата, за да нахрани камбия.
  • Камбият : Това е тънък съществен слой, чиято функция е провеждане на сока и производството на корк . Камбият расте концентрично и кара дървото да се сгъсти.
  • Сърцевината : наричана още - перфектна дървесина; тя е инертна дървесина, плътна и устойчива на гниене, съставена само от мъртви клетки, като в нея липсва циркулация на сок.

Клоните имат същата структура като дънера.Те нарастват по време на вегетацията и имат способността да се разклоняват, ако загубят върха си. Именно тази им особеност се използва в Бонсай изкуството, за да получим добро разклоняване на малките дръвчета.

- Корени -

Untitled.jpg

Корените имат няколко функции :

  1. Абсорбират хранителните вещества от водата и почвата;
  2. Прехвърлят суровия сок към върха на дървото;
  3. Натрупват резерви под формата на въглехидрати / липиди / протеини;
  4. Закрепват дървото за земята.

Важно е да се знае, че корените се нуждаят от въздух и почвата трябва да се ариеира.

В Бонсай, функцията на корените да задържат дърветата в земята отпада, тъй като ние използваме тел (привързване), с която закрепваме кореновата система към саксията. Затова при пресаждане на дърветата в плитки саксии може да премахнем голяма част от дебелите корени. Останалите функции от 1 до 3, описани по-горе, се изпълняват от младите корени и малки власинки. Много важно в Бонсай е и свойството на корените да се разклоняват при загубване на кореновия връх, тъй като при редовното пресаждане се изрязват пръстените от корени, получени в дъното на саксията.

- Листа -

Листата се състоят от дръжка, ребра и връх .

В зависимост от вида, листата биват:

  • устойчиви: листата се задържат на дървото в продължение на няколко години;
  • полувечнозелени: повечето листа се запазват, но някои се заменят по време на вегетацията;
  • листопадни: листата се задържат само няколко месеца, след което падат или остават до следващото разлистване (тогава говорим за марсистанс).

В зависимост от вида, листата са с различни форми (листа, игли или люспи) и са разположени по различен начин върху стъблото или клоните.

В Бонсай се използува способноста на дървото, при която израстват нови листа скоро, след като старите са били откъснати. Това често се прави с цел намаляване на размера на листата. Но с тази функция на дърветата не бива да се злоупотребява, защото при всяко поникване на нови листа дървото използва голямо количество енергия, поради което не се препоръчва при боледували или изтощени дървета.

- Пъпки -

В зависимост от мястото, където ще се появят, пъпките биват листни и цветни . Те се образуват по време на вегетацията, но не винаги се развиват през същият сезона - някои пъпки остават "спящи/пасивни" до следващата пролет. Това зависи от продължителността и интензитета на слънчевите лъчи и на температурите, които са причина за т.нар. пукване на пъпките . Говорим за пукване на пъпките, защото вътрешността на пъпката се нарича пух. Много причини като: засушаване, загниване, болести, вредители и т.н. могат да доведат до загиване на листата, дърветата имат много резервни пъпки. В изкуството Бонсай използваме тази особеност на дърветата и понякога целенасочено се премахва пъпка, за да се разлистят резервните пъпки. По този начин ние постигаме разклоняване на желаните места. Това разбира се е възможно само за листните, но не и за цветните пъпки.

Надявам се, че статията ви е била интересна. Независимо, че написаното тук е само малка част от устройството на дърветата, именно споменатите по-горе особености на дърветата са тези, които трябва да разбира всеки човек, който практикува изкуството Бонсай, за да може да създаде и да се грижи за своите малки дръвчета в саксия.

Благодаря ви за вниманието. Ако имате въпроси, моля напишете коментар към статията и ще отговоря своевременно. Хубав ден!

Bonsai