Рифов аквариум 1100 литра
След като предишният 450 литров рифов аквариум отесня, дойде време за по-голям. След малко премеждия и доста неприятни цикли, това е аквариумът в момента:
Данни за системата:
-
Старт 1 Май 2017г.
-
Аквариум с размери 180 см х 75 см х 70в см
-
Съмп с размери 140 см х 60 см х 52в см
-
Приблизителен общ обем на системата около 1100 литра
-
Метална стойка - горещо поцинкована
-
Сухи камъни 75 кг Marco Rocks & Inodenesian - предварително обработени (но за това в друга тема)
-
Живи камъни 10 кг. с произход Fiji
-
1 Опаковка E-Marco-400 - цимент за акваскейпинг
-
90 кг. коралов пясък
Данни за техниката
-
Подкачващи помпи - 12 000 литра и 10 000 литра
-
Помпи за течение 2х Vortech MP40 + 2х Maxspect Gyre 250
-
Скимер с помпа 3300 л/ч
-
Временна лампа 400w, правена от мен - Full Spectrum LED, обхваща спектри Cree Royal blue , Blue, Cyan, Warm White, Deep Red, 420nm, 430nm (hyper violet).
-
Аквариумен компютър GHL Profilux 3. Сонди за Ph, Temp, Orp, Conductance.
Предстартова подготовка
След дълги години смяна на вода с кофи и носене от аквариума до банята, този път реших, че ще реша кардинално въпроса. Мястото на аквариума е в холово помещение и най-близките изводи за права и обратна вода са на 4 метра разстояние. След кратко мислене разглобих ламинирания паркет и се захванах с ударо-пробивната машина:
Мястото на системата за обратна осмоза е до аквариума и затова прекарах тръби за нея. За смяната на вода прекарах 3/4" тръба, която се излива директно в обратните води. Смяната на вода се извършва с помпа, която изпомпва вода от съмпа директно в канализацията.
Подготовка на аквариумa
След като разбутах хола и отново го наредих, дойде време за аквариума. Натоварихме кристалните стъкла и лепенето започна.
Исках металната стойка да е достатъчно сигурна и да не стъпва само на "крачета", но в същото време да може да се регулират четирите края, за последваща нивелация. Решението беше метална правоъгълна рамка, върху която стъпва стойката на аквариума. По този начин тежестта на аквариума се разпределя равномерно, а не само в няколко точки, като освен това позволява последваща нивелация.
Моето желание бе да създам илюзия за безкрайност на аквариума. За тази цел фонът на гърба на аквариума представлява прозрачен дифузен тапет, а стената зад него боядисах в бяло. По този начин, след като се освети аквариумът, се създава илюзията за безкрайна дълбочина.
Тъй като подовото покритие под аквариума не е водоустойчиво, реших да направя ваничка от разпенено ПВЦ, в която да поставя съмпа. Целта не беше да се предпазя от потенциални течове, а по-скоро при обслужване на филтри, реактори и т.н. пръските да попадат във ваничката, а не на пода. В ляво има налични около 30 см. свободно пространство, което е предназначено за филтри и реактори.
И нареждането започна.
Следват много часове прекарване на тръби, но пък се получи добре.
Промиването на 90 кг. коралов пясък... отне над 10 часа.
Камъните
Според мен те са един от най-важните компоненти за добър соленоводен аквариум и затова ще им отделя повече внимание. В най-добрия случай се слагат само живи камъни. Но тъй като година преди стартирането на аквариума вече имах 50 кг. Макро Рокс, реших да взема още 25 кг. сухи морски камъни с произход Индонезия. При стартирането на аквариума добавих около 10 кг. живи камъни с произход Фиджи, бактериите и животинките от които да колонизират сухите камъни. Планът сработи и за по-малко от половин година по сухите камъни се бяха заселели всякакви животинки и бяха почти изцяло покрити с коралин. Силно препоръчвам обаче сухите камъни да бъдат предварително третирани преди да бъдат сложени в аквариума, като процесът при мен отне около един месец. Целта е да се премахнат останки от умрели по тях организми, а също така да се премахнат колкото може повече "утаени" в тях фосфати. По подробно ще опиша процедурата с обработка на сухите камъни в друга тема, като засега ще покажа само две снимки от процеса.
След подготовката и щателно изсушаване на камъните започна "строежа" на акваскейп-а. След лош опит в стария аквариум с натрупани един върху друг камъни, които много лесно можеха да бъдат съборени, този път предприех различен подход. С около 75% от камъните, извън аквариума, направихме 4 основни структури. Връзките между отделните камъни в тези структури бяха първо захванати с кабелни връзки, за да получим желаната форма, а впоследствие бяха "бетонирани" с цимент за акваскейпинг E-Marco-400. Така се получиха 4 здрави носещи конструкции, които бяха поставени в аквариума и скейпът беше довършен с останалите 25% от сухите камъни. Останалите камъни също бяха фиксирани върху носещите конструкции с кабелни връзки и двукомпонентно епокси лепило за аквариум. В крайна сметка се получи изключително стабилен акваскейп, който поне на мен ми допада много.
След като бяхме готови с аранжировката, започна пълненето с осмозна вода.
Последва добавянето на солта.
След около 2-3 седмици, постъпиха и първите новодомци.
А това е аквариумът в момента, като може да видите как само след няколко месеца, вече трудно се различават живите камъни от "съживените".
Надявам се да ви е било интересно.
За да следите темата и за да получите известия, когато добавям нови снимки и видео, може да се регистриратe в Хоблайф, както и да свалите Hobblife приложението за Андроид:
Свалете приложението за Андроид тук 👍
Видео в реално време от аквариума:😁