Диодна лампа 300 вата DIY Full Spectrum
Здравейте,
Както обещах, пускам тема за диодната лампа, която направих преди 5 години.
Това беше лампата над стария ми 450 литров аквариум, която сега използвам за временна лампа над новия аквариум. След 5 години мога да кажа, че и до ден днешен всичко работи безпроблемно. И да, коралите растяха бързо и бяха добре оцветени в стария ми аквариум. За новата ми система 300 вата са недостатъчни, но новата лампа е почти готова. Това може би е първият ми по-сериозен досег с "направи си сам", диоди и тоци, но пък щом още работи, явно не съм се справил чак толкова зле. А защо Full Spectrum - използваните диоди покриват голяма част от спектъра на светлината, за да се постигне по-добър растеж и оцветяване на коралите. Но да се върнем на лампата - това е моята публикация от преди 5 години:
Използвани материали:
Радиатор + монтажни елементи - MakersLED Designer Heatsink Kit - Professional Grade - Anodized - 48 инча дължина или около 121 см.
Проводници - Едножилен калайдисан 24 AGW за свързване на отделните диоди; Многожилен 0.5 квадрата с пвц изолация за другите връзки.
Термопаста - Arctic cooling MX-2 - 30g
Филтри за вентилатори 92мм - 4 броя
Диоди:
24х Cree ХТ-Е 3up (24 х Неутрално Бели + 48 х Кралско Сини)
12х Ocean Coral White (Циян(Тюркоаз) + Студено Син + Червен 660nm)
8х Студено Сини Blue Cree XP-E
4x Cyan Philips
6x Hyper Violet 430 nm
6x True Violet 405 nm
24x Actinic Violet 420 nm
2x Сини диоди за нощно осветление
Драйвери и захранвания:
7х Meanwell LDD-700HW
5х Meanwell LDD-500H
1х Meanwell LDD-350H
2х Meanwell SP-320-48
Букса мъжка и женска, като тези, с които се свързва захранването на компютъра към дъното.
Волт регулатор 48в към 12в (за захранване на вентилаторите)
Няколко 2-4мм Лустер Клеми
Изпълнението:
6 големи клъстера от диоди, разположени на равно разстояние един от друг по дължината на радиатора. Всяка група се състои от 4 3up, 2 OCW, 1 Cool Blue, 1 Cyan, 4x True Actinic Violet, 1x True Violet, 1x Hyper Violet
4 от 700 мА драйветите захранват 48 кралско сини диоди - 12 на драйвер 2 от 700 мА драйветите захранват 24 неутрално сини диоди - 12 на драйвер 1 от 700 мА драйверите захранва 8 студено сини диоди + 4 циян диоди 3 от 500 мА драйверите захранват 36 виолетови диоди - 12 на драйвер 2 от 500 мА драйверите захранват 12 трицветни Ocean Coral White (6 на драйвер) 350 мА драйвер захранва нощтното осветление
Драйверите с цялото окабеляване са скрити в самия радиатор - в радиатора е предвидено място за това. Фазата и земята на едната половина от драйверите се събират в два проводника (+/-), които отиват до едното захранване, а другата половина от драйверите пак с по един проводник за +/-, които отиват до другото захранване. Димиращите линии на всички драйвери, контролиращи един цвят се събират в един проводник, като до контролера отиват шест кабела за димиране за общо 6 канала - небесно сини, студено сини + циан, оушън корал уайт, виолетови, неутрално бели, лунно осветление. Тоест има общо 12 проводника (плюс тези за вентилаторите), излизащи от лампата към захранванията и контролера, които са в шкафа. Проводниците са прибрани в термошлаух, а на лампата е монтирана букса, която позволява лесен монтаж и демонтаж на окабеляването.
Контролерът е аквариумен компютър Profilux 3.1n eX. Всеки цветови канал е отделно регулируем. В момента лампата е настроена за изгреви, залези, гръмотевици, облаци, фази на луната и т.н. Осветлението се включва в 10 сутринта, плавно се покачва до своя пик в 2 на обяд, задържа се така 3 часа и после до 10 часа вечерта плавно слиза до 0%, като се включва лунните диоди.
Полезни съвети за направата на лампа:
- Използвайте термопроводима паста, която НЕ Е електропроводима. Това ще ви спести главоболия с изгорели диоди поради окъсяване с болт/радиатор.
- При запояване първо нанесете припой на терминалите на ЛЕД звездата, после калайдисайте проводниците и чак тогава запоявайте проводника с диода. Флюс за запояване помага много.
- Монтажните болтове/видии да имат гумени/пвц шайби, за да се избегне окъсяване
- НИКОГА, ама НИКОГА не пускайте готовата лампа за първи път преди да сте направили тест с мултицета за къси съединения и за свързаност (ПРИ ИЗКЛЮЧЕНА ЛАМПА): Завъртате на "диод тест" на мултицета. Поставете едната сонда на запоения "+" терминал, другата на "-" терминала на диода. Диодът трябва да светне слабо. Вдигаде едната сонда и я допирате до радиатора, а след това до всеки от болтовете, които държат диода. Ако диодът не светне, поставяте сондата обратно на терминала и правите горния тест и с другата сонда. Ако ли пък светне при поставяне на едната от сондите на болт/радиатор, означава, че някъде има къса връзка, която трябва да се открие и презапои. Но обикновено това е болт, които опира на един от терминалите на диода. А за да провете успешното запояване на диодите в редицата, поставете черната сонда (минус) на положителния терминал на първия диод, а червената сонда на негативния терминал на третия диод. По този начин втория диод, или този който се намира между горните два, трябва да светне. Този тест показва, че спойките между тези 3 диода са успешни. Така се процедира се за всеки диодите в редицата.
Малко снимков материал:
И командният център:
Надявам се, че ви е било интересно. Ако желаете да следите моите публикации и да получавате известия, когато добавям нови снимки и видео, може да се регистриратe в Хоблайф, както и да свалите Hobblife приложението за Андроид: