Трихибридно осветление за Рифов аквариум 1100 литра
Привет колеги! Надявам се скоро да финализирам инсталирането на едно интересно и иновативно трихибридно осветление за соленоводен аквариум. Скоро тук ще публикувам повече информация, параметри и интересни подробности, затова запазете тази тема от трите точки, нямиращи се в горния десен ъгъл на темата, за да бъдете известени (трябва да сте логнати). В 5 снимки, показани по-долу са различните технологии, комбинирани в осветлението, а в края на темата ще разкажа подробно и защо реших да съчетая Метал халогени, Т5 луминисцентни пури и LED диоди в едно осветление. Надявам се да ви е интересно.
За да следите темата и за да получите известия, когато започна проецса по сглобяване и добавя нови снимки и видео, може да се регистриратe в Хоблайф, както и да свалите Hobblife приложението за Андроид:
Свалете приложението за Андроид тук 👍
А това е подготовката за LED модулите, които ще бъдат вторият етап от трикомпонентното осветление. Смятам да комбинирам диоди с пет различни дъжини на вълната, за да получа възмножно най-широк спектър. Всеки модул ще бъде охлаждан от два Noctua NF-B9 redux-1600 безшумни вентилатори. Ще бъдат използвани LDD драйвери, така че всеки от четирите LED модула да бъде напълно автономен и лесно демонтируем при нужда от ъпгрейд.
ТУРБИНАТА - с капацитет до 600 кубика на час, въздушният поток от която ще циркулира през затворените рефлектори и ще охлажда метал халогените.
Защо?
По повод на питане от колега каква е целта на смесването на три технологии в една лампа. Всички знаем за положителните страни на всеки от трите вида осветления, затова нека да обсъдим някои от техните минуси.
1. Диодно LED осветление - Минусите при този тип осветления са няколко.
На първо място изключително тесният спектър на светлината. Повечето готови решения наблягат на неутрално/топло белия спектър, на синия (465-485nm) и на кралско синия (440-455nm).
Другият основен проблем на ЛЕД технологията е точковото излъчване. Светлината идва големия няколко милиметра диод, който обикновено излъчва под 120 градусов ъгъл. Сами разбирате, че колкото по-близо до диода има обект, толкова повече той ще блокира светлината и ще засенчва всичко под него. Така при аквариуми с "гори" от спс корали се налага да добавят многобройни Т5 пури за да компенсират засенчването в долната част на аквариума, защото коралите постепенно започват да губят тъкан в основата. В момента моята диодна лампа е организирана като 6 пенданта от много диоди разположени равномерно, като ширината на всеки пендант е около 14 см в диаметър. Независимо от това имам няколко СПС колонии, чиято основа вече е мъртва, поради слабо осветяване, защото горната част на колонията е много широка и хвърля сянка към основата.
Преди време бях чел (а и някъде съм запазил статията), че 75% от интензитета на диода е концентриран в централните 50% от обсега на светене, като извън този обсег интензитета на светлината драстично намалява. Да предположим, че диодите ви са с 90 градусови допълнителни оптики, което е често срещано. То тогава 75% от интензитета на диода е концентрирана в централните 45 градуса (90/2).
Третият фактор, които трябва да бъде взет предвид е, че диодното осветление е напълно изкуствен източник на светлина, който е резултат от особеностите на полупроводников елемент. Коралът от своя страна е създание, което е възникнало преди 240 милиона години и се е приспособило да се развива под светлината на слънцето.
С казаното дотук не твърдя, че диодното осветление е "лошо". Аз съм голям негов привърженик и до момента имам няколко диодни лампи зад гърба си. Но в тази трихибридна лампа лед осветлението ще има за цел по-скоро да засили интензитета в спектрите, които имат най-голяма роля за оцеветяване на коралите.
2. Метал халогенни крушки - те са технология, доказала се във времето, но поради по-ниската си енергийна ефективност и нуждата от по-сериозно охлаждане в момента се използват по-рядко за сметка на диодното осветление. Светлината, която излъчват като спектър обаче е много по-близка до естествената слънчева светлина. Първоначалните тестове, направени от един близък колега, показаха значително "отваряне" на LPS-ите след добавяне към съществуващо диодно осветление на определена метал халогенна крушка. Освен по-ниската енергийна ефективност и нуждата от сериозно активно охлаждане, другият минус е недостатъчен пик в някой от спектрите отговарящи за оцветяване на коралите, поради което акваристите добавят допълнителни лед или Т5.
3. Т5 пури В настоящата лампа, те ще бъдат 4. Една от целите им е да осветят малкото останали засенчени места. Защото дори с много широки рефлектори, както е и в настоящия случай, метал халогените също могат да бъдат засенчени в някаква степен от корали във високата част на аквариума. Освен това Т5 позволяват много лесно настройване на видимия спектър, като дори със смяната на една пура може да направите общия вид на аквариума да бъде примерно по-бял или по-син.