Видове дървета, подходящи за работа като бонсай. Бряст

В продължение на темата този път ще разгледаме дърво срещо се много често у нас. Бряст (бряст) - Ulmus. Родът включва около 20 вида. Повечето видове достигат 30 - 40 м височина и живеят до 200 - 400 години или повече. Листата са прости, обикновено плътни в горната част, подредбата е двуредова-последователна. Повечето видове са листопадни през зимата. Цветовете са бисексуални, дребни и незабележими. Размножава се чрез семена. Плодът е крилат орех. За успешен растеж се нуждае от богати почви. Много видове са издръжливи и се срещат далеч на север. Брястът е доста устойчив в градските условия, но е податлив на "Холандската болест". Дървета от този вид се използват за широко за озеленяване. Препоръчва се за създаване на алеи, живи плетове, а също и за засаждане в малки групи.

китайски бряст.jpg

Всички видове бряст които се срещат в България са подходящи за работа като бонсай. Разбира се най добре е да се ползват дребнолистните видове. Освен , че се среща в природата, бряст може да се закупи и от магазините. Там става въпрос за така наречаният вид китайски бряст - U. rarvifolia Jasg. (U. Shirasawana Daveau.) - Корея, Япония, Китай. 12 - 15 м височина. и с диаметър до 1 м. с дължина 2,5 см. Кората е гладка, лъскава, отдолу отпусната, червена или лилава през есента - много красива. Листата се държат дълго време на дървото, при топла зима не се изхвърлят.

ulmus 1листа.jpg

zelkova листа.jpg

Брястът не изисква специални условия. Въпреки че някои източници посочват предпочитанието му към сравнително тежки почви (до 50% глина). Всички брястове предпочитат пряко слънце. Освен това дребнолистният бряст е много устойчив на суша и по-устойчив на холандската болест (в сравнение с други видове).

Като бонсай брястът е подходящ за почти всички стилове. Лисно се подава на оформяне. Бързо изкарва новите издънки при подрязване. Много е подходящ за създаване на горички.Според мен, горичките са върхът на бонсай изкуството.Добра горичка се прави дълго време. Растенията първо се формират (обикновено) поотделно, но с мисълта за участие в предстоящата композиция. След няколко години самотен разтеж, растенията се комбинират. Има канони и правила, но когато сами се заемете с тази работа, ще разберете, че горичката е въпрос на повече вдъхновение и дълги съмнения, мъки и промени.

горичка 1.jpg

Това е едно полезно видео, което показва две основни техники за подрязване на китайски бряст:

Bonsai